Devět rad, jak pěstovat rajčata v dřevěných truhlících

Pěstování rajčat v dřevěných truhlících může být skvělou volbou pro ty, kteří nemají přístup k zahradě, ale chtějí si vypěstovat čerstvé rajčata přímo na balkoně nebo terase. Naše dřevěné truhlíky jsou vyrobeny ze smrkového dřeva a jsou ideální pro pěstování rajčat.

Každá truhlíková konstrukce je navržena tak, aby do ní bylo možné umístit jednu nebo více plastových nádob o objemu 11 litrů. Tyto nádoby jsou 25x25 cm a mají výšku 26 cm. Díky tomu jsou dřevěné truhlíky ideální pro pěstování rajčat, které potřebují dostatek prostoru pro kořeny a hloubku pro vývoj plodů.

 

Pokud chcete začít s pěstováním rajčat v našich truhlících, zde je několik tipů, které vám pomohou:

1. Vyberte správnou odrůdu rajčete
Ne každé rajče je vhodné pro pěstování v truhlících. Doporučujeme vybrat odrůdy rajčat, které jsou vhodné pro pěstování v nádobách, jako jsou Cherry Tomatoes nebo Roma Tomatoes. Tyto odrůdy mají menší plody, což je ideální pro pěstování v nádobách.

2. Vyberte vhodné místo pro truhlíky
Rajčata potřebují hodně slunce, takže vyberte místo na vašem balkoně nebo terase, které je dobře osvětlené. Rajčata také potřebují teplo, takže se ujistěte, že místo je chráněné před chladem a větrem.

3. Zvolte vhodnou půdu
Pro pěstování rajčat je důležité zvolit správnou půdu. Rajčata potřebují půdu, která je dobře propustná a zároveň bohatá na živiny. Doporučujeme použít směs zahradního substrátu a kompostu.

4. Zalévejte rajčata pravidelně
Rajčata potřebují pravidelné zalévání, zejména v teplých dnech. Sledujte vlhkost půdy a zalévejte rajčata, jakmile se povrch půdy začne vysychat. Doporučujeme zalévat rajčata každý den nebo každé dva dny, v závislosti na teplotě a vlhkosti.

5. Hnojte rajčata pravidelně
Pro růst a vývoj rajčat jsou nezbytné živiny, které by měly být pravidelně dodávány pomocí vhodného hnojiva. Použijte organické hnojivo nebo speciální hnojivo pro rajčata, které obsahuje dostatek dusíku, fosforu a draslíku. Hnojivo aplikujte jednou za 2-3 týdny v době, kdy rajčata aktivně rostou a plodí. Dbejte na to, aby nedocházelo k nadměrnému hnojení, které může poškodit rostliny.

6. Podpírejte rostliny
Rajčata potřebují podporu, aby mohla růst vertikálně a zabránit jim vypadávání. Použijte podpěrné tyče nebo dráty, které připevníte ke stěnám truhlíku a krajům nádob. Postavte rostliny co nejblíže ke stěně truhlíku a pevně je připoutejte k podpěrnému mechanismu.

7. Řezejte rajčata
Pravidelné řezání rajčat je důležité pro jejich zdravý růst a produkci plodů. Odstraňujte všechny postranní výhonky a zbytečné listy, aby se rajčata mohla soustředit na produkci plodů. Ponechte jen hlavní výhonky a nenechávejte, aby se rajčata větvila.

8. Ochrňujte rajčata
Aby se zabránilo růstu plevelů a udržovala se vlhkost půdy, je dobré okolo rajčat nahrnout trochu mulče. Použijte vrstvu slámy, sena nebo listí, která udrží vlhkost půdy a současně zabrání růstu plevelů.

9. Sledujte rajčata a bojujte s chorobami
Sledujte své rajčata pravidelně, abyste zjistili případné choroby nebo škůdce. Pokud zjistíte nějaké problémy, okamžitě je řešte. Použijte přírodní insekticidy nebo fungicidy, abyste se zbavili škůdců nebo hub.

 

S našimi dřevěnými truhlíky a těmito jednoduchými tipy můžete snadno vypěstovat vlastní čerstvá rajčata na balkóně nebo terase. Rajčata jsou snadno pěstovatelná a velmi chutná zelenina, která vám přinese mnoho radosti a zdraví. Takže začněte s pěstováním svých rajčat a užijte si tu úžasnou chuť domácích plodů!