7 tipů, jak pěstovat okurky v dřevěných truhlících

Pokud máte zájem o pěstování zeleniny a nechcete zabírat příliš mnoho místa v zahradě, může být pěstování okurek v dřevěných truhlících ideálním řešením. Dřevěné truhlíky jsou vyrobeny ze smrkového dřeva a mají uvnitř plastovou nádobu o objemu 11 litrů, což je dostatečně prostorné pro růst a vývoj okurek.

 

  1. Vyberte vhodné odrůdy okurek

Při výběru odrůd okurek se zaměřte na odrůdy vhodné pro pěstování v nádobách. Ideální jsou kompaktní odrůdy, které rostou pomaleji a mají menší nároky na prostor. Dobré volby jsou například odrůdy "Patio Snacker" nebo "Spacemaster".

  1. Připravte si vhodnou půdu

Pro pěstování okurek v truhlících je nejlepší použít kvalitní zahradní půdu smíchanou s perlitem nebo kokosovými vlákny, což pomůže zlepšit odvodnění a udržet vlhkost. Při výsadbě okurek do truhlíku nasypte do něj asi 2/3 připravené půdy.

  1. Sázejte okurky a zalévejte

Do truhlíku zasaďte semenáčky okurek nebo semenové kulky podle návodu na obalu. Zalévejte pravidelně a dodržujte rovnoměrnou vlhkost půdy. Pamatujte, že okurky jsou náročné na vodu, a tak je třeba zalévat každý den, zejména v horkých letních dnech.

  1. Péče o okurky v truhlících

Okurky v truhlících budou potřebovat pravidelnou péči. Pravidelně kontrolujte půdu na vlhkost a případně ji doplňujte zaléváním. Také sledujte rostliny a odstraňujte vadlé nebo poškozené listy, které mohou být příznakem choroby nebo škůdce. Okurky potřebují podporu při růstu, takže je třeba je upevnit ke stojanům nebo vytvořit pro ně konstrukci pomocí bambusových tyčí.

  1. Hnojte okurky pravidelně

Podobně jako rajčata, i okurky potřebují pravidelné hnojení. V průběhu vegetačního období okurky spotřebují velké množství živin, zejména dusíku, draslíku a fosforu. Proto je důležité pravidelně přidávat hnojivo. Doporučuje se použít hnojivo pro zeleninu bohaté na draslík, což pomůže zlepšit kvalitu plodů.

  1. Ochrana před škůdci a chorobami

Okurky jsou náchylné k různým chorobám a škůdcům. Mezi nejčastější choroby patří plíseň padlí, skvrnitost listů a hniloba kořenů. K ochraně před chorobami je důležité udržovat čistotu a hygienu a pravidelně odstraňovat poškozené listy a plody. Mezi nejčastější škůdce patří mšice, roztoči nebo slimáci. Proti nim lze použít různé přípravky, například přírodní insekticidy.

  1. Sklizeň okurek

Okurky sklízejte pravidelně, jakmile dorostou do správné velikosti. Pokud okurky nebudou sklízeny pravidelně, mohou přerůst a stát se nepoživatelnými. Sklizeň okurek v průběhu sezóny podporuje další růst a tvorbu nových plodů.

 

Pěstování okurek v dřevěných truhlících může být skvělou alternativou k tradičnímu pěstování v zahradě. S dodržením těchto jednoduchých kroků můžete mít vlastní zásobu čerstvých okurek po celé léto.